VREME JE ZA ODLAZAK U PORODILIŠTE
Pogledajte film VODIČ KROZ PORODILIŠTE
Učestalost kontrakcija (na 5-10 minuta, u trajanju i do 1 minuta, započinju u gornjem delu stomaka ili krstima i taj osećaj se prenosi napred) ili pucanje vodenjaka - siguran je znak da je porođaj počeo. To svakako nije razlog za brigu niti paniku, jer ukoliko ste pribrani i sledite uputstva lekara, to može biti najlepši moment u Vašem životu.
Zato su psihičke pripreme od presudnog značaja za odlazak u porodilište i daju pečat samom činu rađanja, jer ambijent u koji beba dolazi trebalo bi da je najsličniji onom iz kojeg dolazi – dakle, mirno, stabilno i toplo, bez stresa i tenzije.
Kod žena koje se porađaju prvi put, često je slučaj da porođaj traje duže nego kod drugorotki, uglavnom nekoliko sati. Zato nema mesta žurbi i panici, sve i kada vodenjak pukne. Poželjno je odmah se pripremiti, ali bez pakovanja nepotrebnih stvari, bar za dan/veče prijema u porodilište.
Procedura za prijem u porodilište
Ukoliko dođete u porodilište u toku prepodneva (7-14.00h), svakako se javite na šalter informacija ili kartoteke u prizemlju, gde će Vas uputiti dalje. Ukoliko imate jako kontrakcije – bolove ili je vodenjak pukao, uputiće Vas u Ambulantu 2 u prizemlju Klinike, gde ćete kod ginekologa obaviti pregled. Nakon toga, u Ambulanti 8 ćete dati svoje podatke, kako biste se registrovali za prijem u porodilište. U istoj ambulanti ćete dobiti bolničku spavaćicu i u svojim papučama krenuti u porođajni blok. U porođajnom bloku nalaze se porođajne sale, a pre ulaska u salu obavljaju se: uzimanje karličnih mera, davanje klizme, brijanje genitalija, ultrazvučni pregled i CTG, kako bi se utvrdilo da li ste i kada spremni za porođaj.
Ukoliko osetite jake kontakcije ili Vam vodenjak pukne u toku popodneva (posle 14h) ili u toku noći, odmah se javite u Ambulantu 8, u kojoj se obavlja hitan prijem trudnica. U toj ambulanti ćete se registrovati za prijem, biti pregledani i presvući ćete se, kako biste nastavili dalje u porođajni blok.
Da biste se lakše organizovali i pripremili, predlažemo da za odlazak u porodilište spakujete sledeće:
DOKUMENTA:
- Lična karta
- Overena zdravstvena knjižica
- Uput za porodilište
- Krvna grupa i RH faktor (na aktuelno prezime)
ANALIZE:
- Nalaz koprokulture (ne stariji od 15 dana) urađen u Gradskom zavodu za javno zdravlje
- Rezultat testa na Hepatitis B
- Ukoliko ste radili test na HIV, ponesite i taj rezultat
- Ukoliko ste se opredelili za epiduralnu analgeziju, pripremite: analizu krvne slike, vreme koagulacije, biohemiju i vreme krvarenja.
U MANJU KESU KOJU NOSITE U POROĐAJNU SALU SPAKOVATI:
- Pribor za ličnu higijenu
- Peškir
- Papuče koje mogu da se kvase
- 2-3 pakovanja mrežastih uložaka i mrežaste gaćice
U VEĆU KESU (TORBU), KOJU VAM MOŽE DONETI SUPRUG NAKON POROĐAJA, SPAKOVATI:
- Plastičnu čašu
- Sobne papuče i spavaćicu koja se otkopčava dovoljno za nesmetano dojenje
- Dva peškira - za lice i za telo
- Punjač za mobilni telefon ukoliko nosite telefon sa sobom
- Pelene za bebu (manje pakovanje)
- Krema za bebu
- Vlažne maramice
ZA IZLAZAK IZ PORODILIŠTA PRIPREMITE:
- Civilnu garderobu za majku
- Jednu švedsku pelenu, dva bodija ili benkice
- Zeku ili neki kompletić u skladu sa vremenskim prilikama
- Kapicu i čarapice, a ukoliko je hladno poneti i ćebence
- Korpu za iznošenje bebe iz porodilišta
*** Nakon izlaska iz porodilišta, patronažna služba Vašeg Doma zdravlja posetiće Vas i Vašu bebu. Pomoći će Vam oko kupanja bebe, obrade pupčanika, nege dojki i epiziotomije, kao i dati odgovor na sva pitanja i nedoumice koje imate u vezi sa Vašim oporavkom i bebom.
Važno obaveštenje:
*** Molimo Vas da blagovremeno ažurirate podatke iz zdravstvene knjižice, posebno adresu prebivališta, jer će Vas na tu adresi kontaktirati patronažna služba koju organizuje "Halo beba". U suprotnom, kontaktirajte "Halo beba" i navedite adresu prebivališta.